Днями у податковій інспекції Дніпровського району столичного управління ДФС проведено черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «ПДВ в контексті Податкового кодексу України. Новації в адмініструванні ПДВ». Заступник начальника ДПІ у Дніпровському районі ГУ ДФС у м. Києві Подзігун Катерина Віталіївна відповідала на запитання громадян.
Наводимо найбільш актуальні питання, які були порушені в ході проведення сеансів телефонного зв‘язку «гаряча лінія»:
Чи можливе поповнення електронного рахунку платника ПДВ за рахунок інших джерел?
Відповідь: Поповнення електронного рахунку платника ПДВ за рахунок інших джерел, наприклад, з поточних рахунків інших осіб, не передбачено.
Протягом дії системи електронного адміністрування ПДВ у тестовому режимі платники податку самостійно зараховують на такі електронні рахунки кошти з власних поточних рахунків, відкритих у банківських установах, у сумах, необхідних для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку, задекларованих ними у податковій звітності з ПДВ.
З 1 липня 2015 року (або з дати, визначеної в окремому рішенні Верховної Ради України про скорочення перехідного періоду) на рахунки у системі електронного адміністрування ПДВ платники податку зараховують також кошти у сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України та надає право для реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування.
Враховуючи численні зміни до законодавства, за якою формою подається звітність з ПДВ в 2015 році?
Відповідь: Зміни до форми податкової декларації з податку на додану вартість, уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджених наказом № 966, були внесені наказом Міністерства фінансів України від 23 січня 2015 року № 13 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України». Цей наказ набрав чинності з дня офіційного опублікування – з 30 січня 2015 року (опубліковано в Офіційному віснику України, 2015, № 6).
Отже, починаючи зі звітності за звітні періоди лютий 2015 року та І квартал 2015 року, тобто з 1 березня 2015 року, податкові декларації з ПДВ та уточнюючі розрахунки податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, необхідно подавати за формами у редакції Наказу № 13.
До того ж, Наказом № 13 внесено зміни до Порядку заповнення податкової накладної та Порядку визначення відповідності платника ПДВ критеріям, що дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ.
Який порядок скорочення та округлення вартісних і кількісних показників податкової накладної?
Відповідь: Відповідно до пункту 3 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 року № 957, усі графи податкової накладної, що мають вартісні показники, заповнюються в гривнях з копійками.
Водночас пунктом 15 Порядку № 957 передбачено, що графа 7 заповнюється у гривнях з копійками, якщо інше не передбачено чинним законодавством.
Таким чином, вартісні показники податкової накладної повинні містити не більше двох знаків після коми (крім показника графи 7, якщо для нього інше передбачено чинним законодавством).
При цьому Порядком № 957 не визначено обмеження щодо кількості знаків, яку можуть містити після коми кількісні показники, що зазначаються у графі 6 податкової накладної, а також правила округлення як вартісних так і кількісних показників, отриманих внаслідок розрахунку.
Необхідною кількістю знаків після коми у кількісному показнику вважається така кількість, якої достатньо для вірного розрахунку вартісного показника у графах 8-13 податкової накладної.
Розрахунок вартісного показника, у якому внаслідок добутку показників граф 6 та 7 податкової накладної отримується число, у якому кількість знаків після коми перевищує два, вважається вірним, якщо з метою скорочення такої кількості знаків до другого знаку після коми округлення не призводить до збільшення такого знаку на «1» (одиницю).
З якої дати всі податкові накладні підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних ?
Відповідь: Відповідно до змін, внесених в податкове законодавство, починаючи з 01 січня 2015 року, всі податкові накладні та розрахунки коригування до них складаються платниками податку виключно в електронній формі.
До 01 лютого 2015 року платникам ПДВ було надано можливість реєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) незалежно від суми ПДВ, що міститься у податковій накладній/розрахунку коригування.
Починаючи з 01 лютого 2015 року обов’язковій реєстрації в ЄРПН підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до них, складені починаючи з 01 лютого 2015 року, в тому числі податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, а також податкові накладні, що не надаються покупцю, незалежно від суми ПДВ, вказаній в такій податковій накладній.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Який діє порядок сплати ПДВ до бюджету в 2015 році?
Відповідь: Сплата ПДВ до бюджету за грудень 2014 року, січень 2015 року та ІV квартал 2014 року здійснювалась з поточних рахунків платників податку безпосередньо на бюджетні рахунки.
За звітні податкові періоди, починаючи з лютого 2015 року та І кварталу 2015 року перерахування сум податку до бюджету здійснюється у порядку, визначеному пунктом 200.2 статті 200 Податкового кодексу України, з рахунків в системі електронного адміністрування ПДВ.
Такий порядок обумовлено впровадженням системи електронного адміністрування ПДВ відповідно до змін, внесених до Податкового кодексу України Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», які набрали чинності 01 січня 2015 року.
Які особливості формування та реєстрації в ЄРПН податкових накладних у період тестового режиму? Як правильно застосовувати систему електронного адміністрування ПДВ після закінчення тестового режиму?
Відповідь: Період з 1 лютого до 1 липня 2015 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування здійснюється без обмеження сумою ПДВ, обчисленою за формулою згідно з пунктом 2001. З статті 2001 Податкового кодексу України. Починаючи з 1 липня 2015 року податкові накладні підлягають реєстрації з дотриманням вимог щодо наявності зазначеної суми.
ДПІ у Дніпровському районі ГУ ДФС у м. Києві