Частиною першою ст. 4 Закону № 1706 встановлено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік ВПО (далі — Довідка).
Довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, котрі постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО або змушені були покинути постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і переміститись у населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють повноваження в повному обсязі.
Для отримання Довідки повнолітня ВПО звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік (далі — Заява) до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі — уповноважені органи) (п. 2 Порядку № 509).
Форму Заяви затверджено наказом Мінсоцполітики України від 08.10.2014 року №738 «Про затвердження форми заяви про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції» (далі – Наказ № 738).
Для отримання Довідки про взяття на облік неповнолітніх дітей, які переміщуються без батьків або членів сім'ї, Заява подається їх опікуном чи піклувальником або законним представником.
У разі коли ВПО розміщується регіональним штабом з питань, пов'язаних із соціальним забезпеченням громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення АТО (далі — регіональний штаб), Заява подається посадовій особі уповноваженого органу, залученій в установленому порядку до участі в роботі регіонального штабу.
Прийняття заяв та видача довідок можуть здійснюватись у місцях проживання ВПО працівниками житлово-експлуатаційних організацій або уповноваженими особами, визначеними виконавчими органами сільських і селищних рад, за погодженням з уповноваженим органом.
Згідно з п. 4 Порядку № 509 разом із Заявою ВПО громадянин України пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, а переміщений іноземець або особа без громадянства — паспортний документ, посвідку на постійне проживання або інший документ, що посвідчує особу.
У разі втрати або викрадення документів, які посвідчують особу, ВПО повідомляє про це територіальним підрозділам Державної міграційної служби (далі — ДМС) за місцем перебування, які в одноденний строк видають тимчасове посвідчення, що підтверджує особу громадянина України, іноземця або особу без громадянства.
У разі подання Заяви законним представником ВПО додатково пред'являються: документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).
Довідка за встановленою формою безоплатно видається у день подання Заяви: роздруковується на папері формату А4 і підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою відповідного уповноваженого органу як при першій видачі такої Довідки, так і у разі повторної її видачі у випадку втрати, пошкодження або з метою продовження її дії.
Відомості про неповнолітніх осіб, які переміщуються разом з батьками або членами сім'ї, зазначаються у Довідці одного із заявників (п. 6 Порядку № 509).
Відповідно до п. 7 Порядку № 509 під час видачі Довідки посадова особа уповноваженого органу інформує ВПО, яка береться на облік, про можливості розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема з відновленням соціальних виплат, про необхідність відкриття поточного рахунка в уповноваженому банку для набуття права на грошову допомогу, надає інформацію про місцезнаходження місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування і найближчих установ уповноваженого банку.
Крім того, згідно з п. 71 цього Порядку посадова особа уповноваженого органу інформує ВПО про обов'язок повідомити протягом 10 днів відповідний територіальний підрозділ ДМС про фактичне місце проживання, а також про зміну фактичного місця проживайня або повернення до покинутого місця проживання.
Територіальний підрозділ ДМС у триденний термін після повідомлення ВПО про фактичне місце проживання проводить перевірку наведених у Довідці відповідних відомостей, проставляє у разі підтвердження таких відомостей на зворотному боці Довідки відмітку про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у Довідці.
Довідка не є дійсною без проставлення на її зворотному боці зазначеної відмітки.
Частиною восьмою ст. 4 Закону № 1706 встановлено, щотермін дії Довідки становить шість місяців з моменту її видачі.
У випадку продовження дії обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, цей термін може бути продовжено на наступні шість місяців, для чого ВПО має повторно звернутися за фактичним місцем свого проживання до відповідного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення.
У разі відмови у продовженні терміну дії такої Довідки заявнику письмово повідомляються підстави такої відмови (частина одинадцята ст. 4 Закону № 1706).
Територіальний підрозділ ДМС із залученням працівників територіальних органів і підрозділів МВС, представників інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, здійснює щомісяця вибіркову перевірку наведених у довідках відомостей про фактичне місце проживання ВПО (не менш як 10% загальної кількості таких осіб) та у разі не підтвердження зазначених відомостей в одноденний термін повідомляє про це уповноваженому органу для прийняття рішення щодо зняття її з обліку.
Відповідно до п. 71Порядку № 509 уповноважений орган за наявності підстав приймає рішення про зняття з обліку ВПО.
Підставою для відновлення на обліку таких осіб є наявність інформації територіального підрозділу ДМС щодо підтвердження їх фактичного місця проживання.
Заявнику може бути відмовлено у видачі Довідки, якщо:
- відсутні обставини, що спричинили переміщення особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО;
- втрачено або викрадено документи, що посвідчують особу, яка переміщується, та підтверджують громадянство України, до їх відновлення.
У разі відмови у видачі Довідки на вимогу заявника письмово повідомляється про підстави для такої відмови (п. 8 Порядку № 509).
Частиною одинадцятою ст. 4 Закону № 1706 визначено, що особа має право звернутися із Заявою повторно, якщо в неї з'явилися підстави для отримання Довідки, або оскаржити таке рішення про відмову до суду.
У разі неотримання Довідки або письмово оформленого рішення про відмову протягом одного дня з такого звернення особа має право звернутися до суду щодо оскарження протиправних дій чи бездіяльності такого органу та його посадових осіб.
Пунктом 9 Порядку № 509 встановлено, що у разі зміни місця тимчасового перебування заявник звертається за видачею Довідки до іншого уповноваженого органу, а раніше видана Довідка вилучається.
Згідно з п. 10 Порядку № 509 у разі втрати або псування Довідки уповноважений орган замість неї видає дублікат на підставі заяви особи, якій видавалася Довідка.
Частиною першою ст. 12 Закону № 1706 визначено підстави для скасування дії Довідки. Такими підставами є обставини, за яких ВПО:
- подала заяву про відмову від довідки;
- скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту;публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійсненнягеноциду, злочину проти людяності або військового злочину;
- повернулася до покинутого місця постійного проживання;
- виїхала на постійне місце проживання за кордон;
- надала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії Довідки надається уповноваженим органом у сфері міграції ВПО протягом трьох днів з моменту прийняття такого рішення.
При цьому частиною одинадцятою ст. 4 Закону № 1706 встановлено, що у разі скасування дії Довідки заявнику письмово повідомляються підстави такої відмови.
Рішення, дії чи бездіяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному законом (ст. 13 Закону № 1706).
ДПІ у Дніпровському районі ГУ ДФС у м. Києві